Studietur til Firenze oktober 2026

Publisert dato: 31. desember, 2025

21.–25. oktober 2025

Reisen til Firenze i oktober 2025 ble fulltegnet nesten umiddelbart, så vi har besluttet å gjennomføre denne turen to ganger i 2026: første gang som planlagt 14.-18. oktober og den neste uken etter. Så derfor:

Det er med stor glede vi inviterer til studietur til Firenze fra onsdag 21. til søndag 25. oktober 2026.

Programmet vil være tilnærmet likt som på studieturen som foregår uken før.

Vi skal besøke tre medisinhistoriske destinasjoner:

  • La Specola har en helt spesiell samling av anatomi-voksskulpturer fra 1700-tallet. Disse ble laget for undervisning og er ekstremt detaljerte og gir et unikt innblikk i medisinsk undervisning før kadaverdisseksjon var vanlig.
  • Hittebarnhuset (Ospedale degli Innocenti) var Europas første barnehjem, grunnlagt i 1419, og tegnet av Brunelleschi. Det er et viktig sted i sosialmedisinens historie.
  • Santa Maria Nuova Hospital (Ospedale di Santa Maria Nuova) ble stiftet i 1288 og er et av Europas eldste fortsatt fungerende sykehus. Sykehuset har et lite museum og kunstsamling.

I tillegg blir det rikelig anledning til å studere kunst i den aller ypperste verdensklasse. Studieturen gjennomføres i samarbeid med kunsthistoriker Frank Høifødt, som mange av dere kjenner fra tidligere.

Antall deltakere er begrenset til 30 personer.

Ved spørsmål ta kontakt med Tonje (tlf. 91 34 59 55), eller send e-post til: post@helsehistoriskforum.no   

Dette vil bli en både faglig rik og sosialt givende reise, i en by som gir uvanlig gode rammer for refleksjon over kunst, helse og historie.

Foto: Firenze. Wikimedia Commons